Generalny dystrybutor marki od 2004 roku

Koparki kołowe – wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Zastanawiasz się, jaka koparka kołowa będzie odpowiednia dla Twojej firmy? Pozwól, że pomożemy Ci podjąć dobrą decyzję. W poniższym artykule przedstawimy Ci różne typy koparek kołowych, opiszemy ich właściwości, a także doradzimy, jaki sprzęt będzie odpowiedni dla prowadzonej przez Ciebie działalności. Zachęcamy do lektury!

 

Rodzaje koparek kołowych – masa i przeznaczenie

 

Koparki kołowe dzieli się najczęściej ze względu na rozmiar, a co za tym idzie – również na ich przeznaczenie. Najmniejsze z nich ważą do 6 ton i umożliwiają pracę w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Zaprojektowano je głównie do wykonywania precyzyjnych prac ziemnych. Wyróżnia je wąski i krótki wysięgnik.

 

Kolejną kategorią koparek są urządzenia o masie wynoszącej od 10 do 30 ton. Używa się ich przede wszystkim w budownictwie oraz w różnego rodzaju pracach instalacyjnych. Parametry techniczne koparek kołowych zapewniają dużą siłę uciągu i zasięgu, dzięki czemu można je wykorzystywać do wielu różnych zastosowań.

 

Koparki kołowe ciężkie, to sprzęt o masie przekraczającej 30 ton. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest solidnie wykonane, potężne podwozie, mocny silnik i układ hydrauliczny.

 

W branży wykorzystuje się również koparki przegubowe, koparko-ładowarki, a także maszyny specjalistyczne, wykorzystywane np. do prac na szynach, a nawet… pod wodą.

 

Producenci koparek i ich atuty – co warto wiedzieć o sprzedawanym sprzęcie?

 

Chcesz kupić Caterpillara? Marka jest synonimem niezawodności i jakości. Oferowane przez nią maszyny mają wytrzymałą konstrukcję oraz dobre osiągi. Niestety, za jakość trzeba płacić. Dlatego eksploatacja koparki kołowej tego producenta (podobnie jak jej zakup) jest dość droga.

 

Alternatywą dla “CAT-a” jest marka Hitachi. Oferuje ona nowoczesne rozwiązania. Koparki tej firmy są (stosunkowo) ciche, ekonomiczne oraz ergonomiczne. Wysoki poziom automatyczności i nowoczesności wiąże się jednak z dużymi kosztami eksploatacyjnymi.

 

JCB to firma, która nie jest znana tak bardzo, jak jej poprzednicy. Wypuszcza ona na rynek maszyny tanie, uniwersalne i łatwe w obsłudze, które nie są awaryjne i generują niewielkie koszty utrzymania. Wadą tej marki są gorsze osiągi oraz przeciętna jakość wykonania.

 

Jeśli szukasz najlepszej koparki, która łączy niezawodność z nowoczesnością to postaw na markę Hidromek, która zdobywa uznanie dzięki solidnej konstrukcji i przemyślanej technologii. Koparki Hidromek wyróżniają się trwałością, dobrymi osiągami i umiarkowanymi kosztami eksploatacji. Oferują doskonały stosunek jakości do ceny, stanowiąc świetny wybór dla użytkowników szukających równowagi między jakością a kosztami.

 

Osprzęt do koparek kołowych – co powinien wybrać inwestor?

 

Kupując koparkę kołową, warto pamiętać o tym, że jest ona wyłącznie swoistą “platformą”. To oznacza, że jej ostateczne przeznaczenie będzie zależeć od zastosowanego wyposażenia. Zalicza się do niego:

 

  • łyżki standardowe i głębokie – do podstawowych prac ziemnych,

  • młoty hydrauliczne – do rozbiórki,

  • widły – do transportu materiałów na paletach,

  • krokodyle i chwytaki – do przenoszenia większych obiektów, np. betonowych elementów.

 

Koparki kołowe generują niskie koszty eksploatacyjne, a ich jednostki napędowe zużywają mniej paliwa niż np. w koparkach gąsienicowych. Zaletą modeli osadzonych na kołach jest również ograniczone ryzyko uszkodzenia podłoża, czego nie można powiedzieć o urządzeniach, w których rolę układu napędowego odgrywa gąsienica. Oczywiście nie można zapominać, że układ kołowy przeznaczony jest do pracy na dość stabilnym terenie. Jeśli prace mają być wykonane w miejscu grząskim, gdzie grunt jest silnie rozwodniony, lepszym rozwiązaniem będzie koparka gąsienicowa.

 

Nowoczesne technologie wykorzystywane w koparkach kołowych

 

Wszyscy dobrze wiedzą, czym są koparki kołowe. Jednak nie wszyscy dokładnie zdają sobie sprawę z tego, jakimi możliwościami dysponuje ten sprzęt. Nowoczesne maszyny posiadają konstrukcję umożliwiającą m.in. pracę z głowicą obrotowo-uchylną, a także zaawansowany układ hydrauliczny. Niektóre z nich wyposażone zostały w pompę obrotu, która umożliwia szybsze i sprawniejsze poruszanie się w różnych kierunkach. Koparki nie mają też problemu w poruszaniu się po gruncie żwirowym i asfaltowym, co znacznie ogranicza koszty logistyczne.

 

Warto również dodać, że w wielu koparkach implementuje się funkcje, które pozwalają udostępniać informacje na temat:

 

  • liczby przepracowanych godzin,

  • bieżącej lokalizacji,

  • zużycia paliwa,

  • wydajności,

  • czasu bezczynności.

 

Koparki posiadają rozbudowany interfejs, dzięki któremu można dokonać szybkiej diagnostyki sprzętu pod kątem sprawności działania podstawowych komponentów.

 

Dlaczego nowoczesne koparki kołowe są proste w obsłudze?

 

Większość koparek posiada szereg funkcji, które znacznie ułatwiają ich obsługę, a także zapewniają komfort pracownikowi. Jednym z takich rozwiązań jest możliwość uruchomienia maszyny za pomocą kodu operatora oraz kluczyków z modułem Bluetooth. Dodatkowo sprzęt można zaprogramować pod kątem wybranego operatora i jego zdolności manualnych. Zmiana ustawień maszyny, podobnie jak diagnostyka sprzętu, odbywa się poprzez ekran dotykowy, który dodatkowo umożliwia wprowadzanie kodów serwisowych. Poza tym niektóre maszyny posiadają system automatycznej blokady osi, który wykrywa, kiedy mechanizm napędowy lub hamulec powinny być odblokowane lub zablokowane.

 

Zarówno obsługa, jak i konserwacja koparki kołowej stają się coraz prostsze. Jest to zasługą coraz nowocześniejszego sprzętu oraz jego rosnących możliwości.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>